Recenzje
"Między słowem a zdarzeniem jest przestrzeń."

-- Jiddu Krishnamurti --
Wystawa
W drodze do serca
Jelenia Góra, Książnica Karkonoska, dn. 13 luty 2015

Wystawa Urszuli Hellebrand W drodze do serca jest retrospekcją miłości. Z codziennej materii życia Artystka wydobywa uczucia i emocje towarzyszące człowiekowi od chwili narodzin aż do samej śmierci. Okazuje się, iż one nie w czym innym, lecz właśnie w miłości znajdują usprawiedliwienie dla siebie, ale także przyjmują właściwą treść i nadają sens ludzkiemu istnieniu. Zmaganie z tworzywem malarskim odzwierciedla mozolne przypominanie sobie subtelnych odcieni niewinności, ulotności, fascynacji, entuzjazmu, czułości, oczarowania, z jakimi miłość igra w toni spojrzenia czy w tajemnym uśmiechu. Ale też nie brak tu bólu, cierpienia, tęsknoty – miłości owiniętej sprężynami, zamkniętej w sieci, poranionej cierniami… kiedy wicher śmierci nieubłagany zdmuchuje życie, kiedy fale rozpaczy i tęsknoty pochłaniają. Kolory intensywne z dominującą czerwienią przenikają się nawzajem, oplatają, tańczą. Rzec by można – rozwijają materię z której uwalniają się feromony miłości, inspirując nie tylko do refleksji nad tym osobliwym fenomenem, ale rozbudzając pragnienie doświadczenia intensywnych przeżyć z nią związanych.

Nie jest to przypadek, że wystawa Urszuli Hellebrand W drodze do serca otwarta zostanie w wigilię popularnych w kulturze Zachodu Walentynek. Jednak Artystka nie lukrem i landrynkowym różem maluje swe serca, nie naiwnością i przesłodzoną infantylnością. Ze swadą i przekorą przełamuje stereotypy miłosnych romansów. Rozbudza potrzebę obcowania ze złożonością serca. Dotyka przy tym najbardziej delikatnych i wrażliwych miejsc ludzkiego istnienia, związanych i z miłością uduchowioną, i zmysłową.

Wspólnie zatem z Artystką zapraszam na wyjątkową wystawę, której udziałem jest nie tylko doznanie estetyczne wynikające z obcowania z pięknem zawartym w dziełach sztuki, ale także filozoficzny namysł nad istotą samego ich przedmiotu: MIŁOŚCI.

recenzja:
dr Alina Bernadetta Jagiełłowicz
Uniwersytet Wrocławski